5 zalet domów szkieletowych

Domy o konstrukcji szkieletowej to lekkie konstrukcje wykonywane z drewna, które znakomicie sprawdzają się w każdym klimacie, oferując bardzo dobre parametry termiczne. Domy szkieletowe są bardzo popularne w wielu krajach, powszechnie buduje się je w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a także w całej Skandynawii i w Niemczech. Dostępne dziś technologie sprawiają, że dom tego rodzaju może być dowolnie wykończony i wyposażony we wszystkie udogodnienia, nie ustępując na żadnym polu domom murowanym. Sprawdźmy, jakie są ich największe zalety.

 

Niższy koszt inwestycji w porównaniu z domem murowanym

Budowa domu w konstrukcji szkieletowej wymaga niższych nakładów. Ze względu na to, że struktura nośna jest zbudowana z drewna, które jest znacznie tańsze niż duża ilość betonu, cegieł czy pustaków potrzebna przy domu murowanym. Mniej kosztowne są także fundamenty, które nie muszą być tak masywne, jak przy konstrukcjach tradycyjnych. Ze względu na to, że dom szkieletowy powstaje szybciej, niższa będzie też cena, jaką zapłacimy za robociznę.

 

Bardzo krótki czas budowy

Dom w systemie szkieletowym może być postawiony w niedługim czasie. Jeśli zdecydujemy się na system prefabrykowany, okres ten może ulec dalszemu skróceniu. Wielką zaletą budowy domu szkieletowego jest to, że technologie „mokre” są w nim stosowane marginalnie, a na szerszą skalę jedynie przy konstrukcji fundamentów. W związku z tym podczas prac nie trzeba dodatkowego czasu na „wysychanie”, a kolejne etapy robót można rozpoczynać niemal natychmiast.

 

Dobre parametry termiczne i niska bezwładność cieplna

Domy szkieletowe zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i są ciepłe. Ze względu na użyte materiały nie są jednak w stanie kumulować ciepła, jednak przy współczesnych systemach ogrzewania, które również charakteryzują się niską bezwładnością cieplną i mogą się bardzo szybko rozgrzewać, nie stanowi to żadnego problemu.

 

Różne sposoby wykończenia elewacji

Przez wiele lat domy szkieletowe kojarzyły się z panelami z tworzywa sztucznego ułożonymi na elewacji. Dom tego rodzaju może być jednak wykończony w niemal dowolny sposób, np. płytkami klinkierowymi i tynkiem lub elementami z drewna naturalnego.

 

Sucha technologia umożliwia budowę przez cały rok

Dużą zaletą domów szkieletowych jest to, że poza wylewaniem fundamentów wszystkie inne etapy prac nie wymagają dodatnich temperatur. Budowa domu szkieletowego może więc być kontynuowana także podczas dużych mrozów.